Allt du behöver veta om OS-simningen i Tokyo

Vi har nio simmare och en simhoppare redo för de olympiska spelen i Tokyo. Simmarna Björn Seeliger, Emelie Fast, Erik Persson, Louise Hansson, Michelle Coleman, Sara Junevik, Sarah Sjöström, Sophie Hansson, Robin Hanson och simhopparen Emma Gullstrand.

Här har vi samlat den information som berör simidrott, så att du enkelt kommer åt den.

Varför blev det OS 2021?

De flesta har nog koll på att det egentligen var tänkt att OS skulle äga rum 2020, men på grund av en viss pandemi sköts spelen fram ett år. Det är första gången någonsin som OS har flyttats fram ett helt år.

När blir det OS i Tokyo egentligen?

Spelen drar äntligen igång den 23 juli och håller på till den 8 augusti. Under de dagarna kommer idrottare från 206 nationer tävla i 33 olika idrotter.

Blir det någon maskot?

Såklart blir det en maskot. Den här gången heter den animae-inspirerade maskoten Miraitowa, vilket betyder framtid (Mirai) och evighet (Towa).

Var kan jag se OS-simningen?

Ja, det blir ju tyvärr inte på plats i Tokyo eftersom det inte är tillåtet med internationell publik. Däremot kan du njuta av sändningarna i Kanal 5 och på Discovery+.

Hålltider för simningen i OS i Tokyo

Simningen drar igång redan dag två, den 24 juli och de sista finalpassen går av stapeln 1 augusti. Eftersom spelen är i Tokyo kommer vissa av passen köras mitt i natten, svensk tid.

Här hittar du hålltiderna för simningen, med tider för de svenska deltagarnas försöksheat.   

Lördag 24/7 klockan 12.00 – försökspass

Herrar 400 m individuellt medley försöksheat
Damer 100 m fjäril försöksheat, Sarah Sjöström och Louise Hansson

Herrar 400 m fritt försöksheat
Damer 400 m individuellt medley försöksheat
Herrar 100 m bröstsim försöksheat
Damer lagkapp 4×100 fritt försöksheat Sverige

Söndag 25/7 klockan 03.30 – finalpass

Herrar 400 m individuell medley final
Damer 100 m fjäril semifinal
Herrar 400 m fritt final
Damer 400 m individuell medley final
Herrar 100 m bröstsim semifinal
Damer lagkapp 4×100 m fritt final

Söndag 25/7 klockan 12.00 – försökspass

Damer 100 m ryggsim försöksheat
Herrar 200 m fritt försöksheat, Robin Hanson
Damer 100 m bröstsim försöksheat, Sophie Hansson och Emelie Fast

Herrar 100 m ryggsim försöksheat
Damer 400 m fritt försöksheat
Herrar lagkiapp 4×100 m fritt försöksheat

Måndag 26/7 klockan 03.30 – finalpass

Damer 100 m fjäril final
Herrar 200 m fritt semifinaler
Damer 100 m bröstsim semifinaler
Herrar 100 m bröstsim final
Damer 400 m fritt final
Herrar 100 m ryggsim semifinaler
Damer 100 m ryggsim semifinaler
Herrar lagkapp 4×100 m fritt final

Måndag 26/7 klockan 12.30 – försökspass

Damer 200 m fritt försöksheat, Sarah Sjöström

Herrar 200 m fjärilsim försöksheat
Damer 200 m inividuellt medley försöksheat
Damer 1500 m fritt försöksheat

Tisdag 27/7 klockan 03.30 – finalpass

Damer 200 m fritt semifinaler
Herrar 200 m fritt final
Damer 100 m rygg final
Herrar 100 m rygg final
Damer 100 m bröstsim final
Herrar 200 m fjäril semifinaler
Damer 200 m individuellt medley semifinaler

Tisdag 27/7 klockan 12.00 – försökspass

Herrar 100 m fritt försöksheat
Damer 200 m fjäril försöksheat
Herrar 200 m bröstsim försöksheat, Erik Persson
Herrar lagkapp 4×200 m fritt försöksheat
Herrar 800 m fritt försöksheat

Onsdag 28/7 klockan 03.30 – finalpass

Herrar 100 m fritt semifinaler
Damer 200 m fritt final
Herrar 200 m fjäril final
Damer 200 m fjäril semifinaler
Herrar 200 m bröstsim semifinaler
Damer 200 m individuell medley final
Damer 1500 m fritt final
Herrar 4×200 m fritt final

Onsdag 28/7 klockan 12.00 – försökspass

Damer 100 m fritt försöksheat, Sarah Sjöström och Louise Hansson

Herrar 200 m ryggsim försöksheat
Damer 200 m bröstsim försöksheat
Herrar 200 m individuell medley försöksheat
Damer lagkapp 4×200 m fritt försöksheat

Torsdag 29/7 klockan 03.30 – finalpass

Herrar 800 m fritt final
Herrar 200 m bröstsim final
Damer 100 m fritt semifinaler
Herrar 200 m ryggsim semifinaler
Damer 200 m fjäril final
Herrar 100 m fritt final
Damer 200 m bröstsim semifinaler
Herrar 200 m individuellt medley semifinaler
Damer lagkapp 4×200 m fritt final

Torsdag 29/7 klockan 12.00 – försökspass

Damer 800 m fritt försöksheat
Herrar 100 m fjäril försöksheat
Damer 200 m ryggsim försöksheat
Mixed lagkapp 4×100 m medley försöksheat

Fredag 30/7 klockan 03.30 – finalpass

Herrar 100 m fjäril semifinaler
Damer 200 m bröstsim final
Herrar 200 m ryggsim final
Damer 100 m fritt final
Herrar 200 m individuell medley final
Damer 200 m ryggsim semifinaler

Fredag 30/7 klockan 12.00 – försökspass

Herrar 50 m fritt försöksheat
Damer 50 m fritt försöksheat, Michelle Coleman
Herrar 1500 m fritt försöksheat
Damer lagkapp 4×100 m medley försöksheat Sverige
Herrar lagkapp 4×100 m medley försöksheat

Lördag 31/7 klockan 03.30 – finalpass

Herrar 100 m fjäril final
Damer 200 m ryggsim final
Damer 800 m fritt final
Herrar 50 m fritt semifinaler
Damer 50 m fritt semifinaler
Mixed lagkapp 4×100 m medley final

Söndag 1/8 klockan 03.30 – finalpass

Herrar 50 m fritt final
Damer 50 m fritt final
Herrar 1500 m fritt final
Damer 4×100 m medley final
Herrar 4×100 m medley final

Hålltider för simhoppet, 3 m svikthopp i OS i Tokyo

Simhoppet med Emma Gullstrand börjar med försöksheat den 30 juli och finalpasset är den 1 augusti.

Fredag 30/7 klockan 08.00 – försökspass

Simhopp, damer 3 m svikthopp, Emma Gullstrand

Lördag 31/7 klockan 08.00 – semifinaler

Simhopp, damer 3 m svikthopp

Söndag 1/8 klockan 08.00 – final

Simhopp, damer 3 m svikthopp

Taggar:
Föregående artikel

OS-peppen: Videointervju med Emelie Fast

Nästa artikel

OS-peppen: Videointervju med Erik Persson