
Är du anmäld?
Den 28 september öppnar anmälan till Vansbrosimningen, ett av Sveriges största och äldsta lopp. Evenemanget sträcker sig över en hel sommarvecka: 1-8 juli 2023 är det i Vansbro det händer!
I första simningen år 1950 deltog tio simmare, varav nio fullföljde. Nu är simningen i Västerdalälven och Vanån en institution i Vansbro, Sverige och världen. Deltagare kommer från när och fjärran för att delta och Vansbrosimningen av idag erbjuder lopp från 25 – 10 000 meter.
Har du inte simmat Vansbrosimningen – gör det! Har du simmat Vansbrosimningen tidigare – gör det igen! För här finns något för alla: det anrika loppet är nu en massa lopp – en hel vecka samt två helger. Det mesta händer under första veckan i juli, men på programmet hittas även mer sentida satsningar som Vansbro Vintersim och Vansbro Nattsim.
Det finns ytterligare nyheter att hitta i och runt loppen: under 2022 sjösattes re-coveryzonen, där deltagarna kunde njuta av SPA-bad, bastu och fika. Och ytterligare förbättringar tas i skrivande stund fram för att göra 2023 till det bästa i Vansbrosimningens långa, vackra, adrenalin- och glädjefyllda historia.
Här är hela Vansbrosimningens program 2023. Anmälan öppnar onsdag den 28:e september om inte annat anges.
Lördag 18:e februari
- Vansbro Vintersim
Anmälan öppnar 1 november
Lördag 1:a juli – Triathlon
- Challenge Vansbro Medeldistans
- Challenge Vansbro Aquabike
- Challenge Vansbro Sprint
- Challenge Vansbro Kids
- Challenge Vansbro Stafetter
Söndag 2:a juli
- Vansbro Kortsim
- Vansbro Halvsim
- Vansbro Öppen Älv
- Vansbro 10 K
Fredag 7:e juli
- Vansbro Öppen älv
- Vansbro Halvsim
- Vansbro Ungdomssim
- Vansbro Kortsim
- Vansbro Tjejsim
Lördag 8:e juli
- Vansbrosimningen
- Lilla Vansbrosimningen
Lördag 19:e augusti
- Vansbro Nattsim
Anmälan öppnar 1 april
På Vansbrosimningens hemsida, hittar du allt och lite till. Och här kan du kika på filmer från senaste årens lopp!
Bild: Fotograf Daniel Eriksson, Bildbyrån, förevigar när Markoolio tog en tur i å och älv.